Ahány ház, annyi szokás tartja a mondás és ez alól nem kivétel az esküvő sem. Nagyon sok részletre kell odafigyelnie az esküvőt szervezőnek. Nagyon sok helyütt még a mai napig is erősen élnek olyan hagyományok, melyektől talán nem is kéne eltérni. Szerencsére ma már divat egy lakodalomba a vőfély, aki nagyon jól ismeri és feleleveníti ezeket a szokásokat.
Megpróbálunk ezek közül néhány olyan hagyományt felsorolni, amelyekkel még napjainkban is találkozhatunk:
- Minden menyasszonynál az esküvője napján kellene, hogy legyen:
- Valami új ami az új életet jelképezi
- Valami régi ami a múltat jelképezi
- Valami kék ami a hűséget és tisztaságot szimbolizálja
- Szokás néhol, hogy rizsszemeket szórnak az új párra a templomból kifele jövet ami a termékenységet szimbolizálja. Van ahol a rizs helyett mazsolát, cukrot vagy diót szórnak.
- A tányértörés szokása a terembe való belépéskor a szerencsét hivatott szimbolizálni – amilyen sok a szilánk, olyan sokszor érje szerencse az ifjú párt. A darabokat söprögető vőlegény és a lapátot tartó menyasszony is szimbolikus jelentéssel bír - mindez az életben adódó problémák közös megoldását jelképezi.
- Az igazán gavallér vőlegény karjai közé kapja párját és úgy visza át a küszöbön, mert ha megbotlana, akkor az szerencsétlenséget jelentene.
- A esküvői kapu alatt történő áthaladás a két világ közti átjárást jelképezi, az ismert világbó az ismeretlenbe, a régiből az újba. A kapu készülhet díszesen dekoratőr által készítve, vagy csak a vendégek összetett kezei alatt kell áthaladni.
- A leves egy tányérból való kanalazása a közös életet és vagyont jelképezi. A jövőben ezentúl mindenen közösen, fele-fele arányban osztoznak és segítenek is egymásnak.
- Az éjféli menyasszonytánc azt hivatott szimbolizálni, hogy a menyasszonyból most már asszony lett.
- A menyasszonyi csokor dobása annak a még szabad lánynak hoz szerencsét, aki a csokrot elkapja, mivel ő lesz a következő aki férjhez fog menni.
- A lakodalom vége felé közeledve a pár (vagy akár a vőfély) személyesen megköszöni a vendégeknek az ajándékokat, valamaint hogy elfogadták a meghívást.
Ezen szokások megtartása, felevenítése különleges hangulattal ruház fel egy lakodalmat. Színesebbé, szórakoztatóbbá és ezáltal felejthetetlenné téve is azt. Nagyon sok szokás él még a mai napig is. Mindenki saját maga dönti el, hogy mi azt amit ebből szeretne megtartani.